Dom i ogród

Campanula dzwoneczki doniczkowe - piękne fioletowe kwiaty do ogrodu

Autor Irena Kołodziej
Irena Kołodziej30.10.20235 min.
 Campanula dzwoneczki doniczkowe - piękne fioletowe kwiaty do ogrodu

Campanula, zwana również dzwonecznikiem lub dzwonkiem, to popularny kwiat ogrodowy ceniony za swoje kolorowe kwiatostany przypominające kształtem dzwoneczki. W Polsce chętnie uprawia się je w doniczkach, gdzie tworzą piękne kompozycje kolorystyczne. Warto poznać te rośliny bliżej, by cieszyć się bujnym kwitnieniem przez cały sezon.

Czym są campanule dzwoneczki doniczkowe?

Campanula to rodzaj roślin z rodziny dzwonkowatych obejmujący około 500 gatunków, w tym jednoroczne, dwuletnie i byliny. Najpopularniejsze gatunki to campanula carpatica, czyli dzwonek karpacki i campanula portenschlagiana - dzwonek dalmatyński. Odmiany pienne cechują się zwartym, kulistym pokrojem i bujnym kwitnieniem, dlatego świetnie nadają się do uprawy w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Posadzone w ogrodzie tworzą kolorowe dywany kwiatowe.

Jak wyglądają fioletowe kwiaty campanuli?

Campanule charakteryzują się specyficzną budową kwiatów. Każdy pojedynczy kwiat ma kształt dzwonka z rozchylonymi płatkami ułożonymi w okółek. Płatki bywają pofalowane lub lekko perforowane. Kolory kwiatów obejmują błękity, fiolety, róże, biele i ich kombinacje. Kwiaty zebrane są w wiechowate, grona lub baldachogrona. Niektóre odmiany obficie kwitną przez cały sezon od wiosny do jesieni.

Kiedy zakwitają dzwoneczki ogrodowe w Polsce?

Terminy kwitnienia campanuli są uzależnione od gatunku i odmiany. Najwcześniej pojawiają się kwiaty dzwonków karpackich bo już od maja. Campanula portenschlagiana zaczyna kwitnąć w czerwcu. Późne odmiany campanuli rozpoczynają kwitnienie w lipcu i kontynuują je do września. Niektóre gatunki zakwitają jeszcze w październiku. Dzięki temu, dobierając odpowiednie odmiany, można cieszyć się kwitnącymi dzwoneczkami od wiosny do jesieni.

Jak dbać o campanule w doniczce przez cały rok?

 Campanula dzwoneczki doniczkowe - piękne fioletowe kwiaty do ogrodu

Aby campanula obficie kwitła wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Ważna jest zrównoważona podaż składników - nawożenie co 2-3 tygodnie nawozami NPK. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Roślinę trzeba podlewać tak, by ziemia między podlewkami lekko przesychała. Zaleca się obfite podlewanie w okresie wzrostu i kwitnienia. Na zimę dzwonek w doniczce warto przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia i rzadziej podlewać.

Gdzie sadzić dzwonki by dobrze rosły w ogrodzie?

W ogrodzie warto sadzić campanule w miejscach dobrze nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Można je posadzić pojedynczo lub w grupach by uzyskać dywanowe rabaty kwiatowe. Świetnie komponują się z bylinami np. lawendami, wrzosami, schizantusami. Dobrze rosną na przepuszczalnych, żyznych glebach o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego.

Jakie odmiany campanuli warto uprawiać w doniczkach?

Do uprawy w pojemnikach nadają się zwłaszcza niskie odmiany:

 • Campanula carpatica - różne kolory kwiatów, wysokość do 30 cm,
 • Campanula poscharskyana - niebieskie kwiaty, rozłożysty pokrój do 20 cm wysokości,
 • Campanula portenschlagiana - kwiaty koloru niebieskiego, wysokość około 15 cm.
 • Jakie choroby i szkodniki atakują fioletowe dzwoneczki?

  Chorobami campanuli mogą być mączniak prawdziwy, szara pleśń i zgnilizna korzeni. Aby ich uniknąć, trzeba zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawy. Z szkodników problemem mogą być mszyce, które ssą soki z pędów i liści. W ich zwalczaniu pomogą opryski ekologicznymi preparatami np. z ekstraktem z pokrzywy.

  Jak rozmnażać campanule przez podział lub z nasion?

  Campanulę można rozmnażać na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest podział rośliny wczesną wiosną lub jesienią. Dzielimy korzenie i sadzimy je w oddzielnych doniczkach. Campanulę można też rozmnażać przez sadzonki zielne lub nasiona wysiewane na początku roku do rozsadników. Z nasion kwiaty zakwitają dopiero w 2-3 roku uprawy.

  Podsumowanie

  Campanula dzwonecznik to popularny kwiat ogrodowy, który zachwyca kolorowymi, dzwonkowatymi kwiatami przez większość sezonu. W Polsce najczęściej uprawiany jest w doniczkach i skrzynkach balkonowych, gdzie tworzy efektowne kompozycje. Aby cieszyć się bujnym i długim kwitnieniem, należy zapewnić mu stanowisko słoneczne, żyzną glebę i systematyczne podlewanie. Kampanule są wdzięcznymi roślinami, które urozmaicą każdy ogród czy balkon.

  Najczęstsze pytania

  Campanule najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Ważna jest dobra cyrkulacja powietrza i osłonięcie od wiatru.

  Campanule wymagają stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża. Nie powinno przesychać, ale też nie może być mokre. Najlepiej podlewać tak, aby ziemia między podlewkami lekko przesychała.

  Zaleca się nawożenie co 2-3 tygodnie nawozami NPK, najlepiej o przedłużonym działaniu. W czasie wzrostu i kwitnienia rośliny potrzebują więcej składników.

  Po przekwitnięciu należy usunąć przebarwione, zaschnięte kwiatostany. Można też skrócić łodygi o około 1/3, co pobudzi do powtórnego kwitnienia.

  Na zimę campanule w doniczkach warto przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Roślina powinna przejść okres spoczynku, aby dobrze zakwitnąć wiosną.

  Oceń artykuł

  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wpisać wolontariat na świadectwie?
  2. Jak w oryginalny sposób podpisać prezent? Zaskocz bliskich!
  3. Rozkoszuj się smakiem: wypróbuj przepis na ciasto marchewkowe Gessler
  4. Dieta niskotłuszczowa - jadłospis tygodniowy i przepisy
  5. Drewniany stojak dla niemowlaka: Bezpieczne rozwiązanie
  Autor Irena Kołodziej
  Irena Kołodziej

  Jestem pasjonatką społeczności, której serce bije dla pomagania. Moje pióro oddaje głęboką empatię, a słowa kształtują mosty między ludźmi. Wspólnie budujemy, uczymy poprzez edukację społeczną. Działam dla dobra, ufam w siłę wspólnej pracy i dobroczynności.

  Udostępnij post

  Napisz komentarz

  Polecane artykuły

  Kosz Tommee Tippee - Wygoda i higiena przy pielęgnacji
  Dom i ogródKosz Tommee Tippee - Wygoda i higiena przy pielęgnacji

  Kosz Tommee Tippee to doskonały pomocnik dla rodziców małych dzieci. Zaprojektowany z myślą o higienie i wygodzie, skutecznie zatrzymuje nieprzyjemne zapachy pampersów i innych odpadów dzięki specjalnym wkładom. Trwały, funkcjonalny i dostępny w przystępnej cenie.