Dynia lunga di Napoli - skosztuj pysznego tradycyjnego włoskiego przysmaku!

 Dynia lunga di Napoli - skosztuj pysznego tradycyjnego włoskiego przysmaku!
Autor Amadeusz Wróblewski
Amadeusz Wróblewski13.10.2023 | 6 min.

Dynia lunga di Napoli to wyjątkowy włoski przysmak, który warto bliżej poznać. Ta smaczna i zdrowa dynia ma bardzo ciekawą historię i wiele zastosowań kulinarnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej temu niezwykłemu warzywu.

Czym jest dynia lunga di Napoli?

Dynia lunga di Napoli, zwana też po prostu dynią lunga, to odmiana dyni o wydłużonym, cylindrycznym kształcie, która pochodzi z Włoch, a dokładniej z okolic Neapolu. Nazwa "lunga" oznacza po włosku "długa". Ta smaczna dynia osiąga zwykle długość około 50-60 cm i waży od 2 do 5 kg. Ma jasnokremową skórkę i jasnopomarańczowy miąższ. Miąższ dyni lunga di Napoli jest bardzo soczysty i aromatyczny, a jednocześnie delikatny. Nasiona tej dyni mają charakterystyczny wydłużony kształt.

Jakie są właściwości odżywcze dyni lunga di Napoli?

Dynia lunga di Napoli ma bardzo korzystny profil odżywczy. Jest niskokaloryczna - 100 g tej dyni dostarcza tylko 26 kcal. Zawiera dużo błonnika, dzięki czemu reguluje trawienie. Jest też bogata w liczne witaminy i minerały. Znajdziemy w niej przede wszystkim duże ilości betakarotenu, witaminy C, witamin z grupy B, a także potas, magnez i cynk. Dzięki temu dynia lunga wzmacnia odporność, poprawia wzrok, korzystnie wpływa na serce i układ nerwowy. To zdrowe warzywo poleca się również diabetykom, ponieważ pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Gdzie uprawia się dynię lunga di Napoli?

Tradcyjne miejsce uprawy dyni lunga di Napoli to okolice Neapolu w południowych Włoszech. Jest to rejon o łagodnym, wręcz subtropikalnym klimacie, idealnym dla wzrostu tej rośliny. Obecnie dynię lunga uprawia się także w innych rejonach Włoch, a nawet poza granicami tego kraju. We Włoszech największe plantacje znajdują się w Kampanii, Kalabrii, Apulii i na Sycylii. Poza Włochami dynię tę uprawia się m.in. w Algierii, Tunezji i Turcji. Jednak to właśnie Włochy pozostają głównym światowym producentem dyni lunga di Napoli.

Jakie są tradycyjne włoskie przepisy z dynią lunga di Napoli?

Ze względu na wyjątkowy smak i właściwości, dynia lunga stanowi ważny składnik wielu tradycyjnych dań włoskiej kuchni. Przede wszystkim dynię tę wykorzystuje się do przygotowania zup - kremów, kremu z dodatkiem ryżu lub makaronu. Bardzo popularne jest też risotto z dynią lunga, gdzie dynia nadaje ryżowi aksamitną konsystencję i aromat. Z dyni lunga przygotowuje się pasta, lazanie, zapiekanki. Dynię wykorzystuje się również jako dodatek do mięs, wypieka z niej placki. Miąższ dyni lunga można piec w piekarniku lub gotować.

Jak przygotować dynię lunga di Napoli?

Aby przyrządzić dynię lunga, najpierw trzeba ją odpowiednio przygotować. Dynię myjemy, osuszamy i przekrawamy wzdłuż na pół. Następnie łyżką wydrążamy pestki i miękką część z komor nasiennej. Miąższ kroimy w plastery, kostkę lub paski. Tak przygotowanej dyni możemy ugotować na parze, podsmażyć na patelni lub upiec w piekarniku. Dobrze jest skropić dynię oliwą z oliwek i przyprawić solą, pieprzem, ziołami. Ugotowaną lub upieczoną dynię lunga można wykorzystać do zapiekanek, zup, sałatek lub jako samodzielne danie obiadowe.

Jakie są zastosowania kulinarne dyni lunga di Napoli?

Ze względu na uniwersalny, delikatny smak dynia lunga di Napoli znajduje bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Poza wspomnianymi wcześniej zupami, risottami czy zapiekankami, można ją dodać do:

  • makaronów - tagliatelle, lasagne
  • dań mięsnych - pieczeni, gulaszy, ragout
  • sałatek warzywnych i owocowych
  • deserów - ciast, musów, lodów
  • Dynię lunga świetnie łączy się z wędzonymi serami, mięsem wieprzowym, kurczakiem, warzywami (cebula, czosnek, pomidory), ziołami i przyprawami. Dzięki temu daje wiele możliwości kulinarnych.

    Gdzie można kupić nasiona dyni lunga di Napoli?

    Nasiona oryginalnej włoskiej odmiany dyni lunga di Napoli można kupić w wyspecjalizowanych sklepach z nasionami warzyw lub online. Dobrym źródłem są sklepy internetowe z nasionami warzyw pochodzącymi z Włoch. Nasiona dyni lunga kosztują zwykle ok. 10-15 zł za 10-15 sztuk. Warto kupić oryginalne nasiona, aby mieć pewność, że uzyskamy dynię o najlepszych walorach smakowych i odżywczych.

    Dynia lunga di Napoli - pyszny włoski przysmak warty poznania!

    Podsumowując, dynia lunga di Napoli to wyjątkowe, smaczne i zdrowe warzywo, które z powodzeniem można wykorzystać w kuchni. Jej delikatny smak i uniwersalność sprawiają, że pasuje do wielu dań - od zup po desery. Warto poznać tę włoską specjalność i cieszyć podniebienie jej aromatem. Dynia lunga di Napoli to prawdziwy skarb włoskiej kuchni!

    Podsumowanie

    Dynia lunga di Napoli to wyjątkowe włoskie warzywo o bardzo smacznym i delikatnym miąższu. Ma wiele cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych. Stanowi ważny składnik tradycyjnej kuchni włoskiej, szczególnie w regionie Kampanii. Ze względu na uniwersalny smak dynię tę można dodawać do wielu dań - od zup po desery. Dynia lunga di Napoli to prawdziwy skarb włoskiej tradycji kulinarnej, który warto poznać i docenić.

    Najczęściej zadawane pytania

    Dynia hokkaido ma kształt okrągły, a lunga di Napoli - wydłużony cylindryczny. Hokkaido ma bardziej pomarańczowy miąższ, lunga - jasnopomarańczowy. Smak lunga di Napoli jest bardziej delikatny.

    Tak, dynię lunga można zamrażać po ugotowaniu lub upieczeniu. Najlepiej pokroić na mniejsze kawałki i zamrozić w woreczkach.

    Świeżą dynię lunga najlepiej zużyć w ciągu tygodnia od zakupu. Przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.

    Nie, dynia lunga nie jest trudna w uprawie. Ważne jest zapewnienie jej słonecznego stanowiska i żyznej gleby. Dobrze rośnie w ciepłym klimacie.

    Nasiona z Włoch warto szukać w sklepach internetowych specjalizujących się w nasionach warzyw. Zwykle kosztują ok. 10-15 zł za 10-15 sztuk.

    5 Podobnych Artykułów:

    1. Jak wpisać wolontariat na świadectwie?
    2. Campanula dzwoneczki doniczkowe - piękne fioletowe kwiaty do ogrodu
    3. Właściwości i zastosowanie różnych rodzajów agatów: brązowy, biały, szary, dendrytowy
    4. Suplementy i leki na poprawę nastroju - sprawdź co działa najlepiej!
    5. Krąp i kromp - czym różnią się te ryby słodkowodne? Kliknij i dowiedz się więcej!
    tagTagi
    shareUdostępnij
    Autor Amadeusz Wróblewski
    Amadeusz Wróblewski

    Witajcie! Jestem Amadeusz, a moja pasja do wolontariatu jest jak płomień, który nie gaśnie. Na tym blogu o wolontariacie będę dzielić się doświadczeniami, refleksjami i inspiracjami związanymi z pomaganiem innym. Wolontariat to nie tylko moje zainteresowanie, to sposób na życie. Razem odkrywajmy, jakie projekty są w trakcie realizacji, poznawajmy osoby, które dokonują niesamowitych rzeczy, i inspirujmy się nawzajem do działań na rzecz innych. Przekonamy się, że małe gesty mogą zmieniać świat, a wolontariat jest drogą do spełnienia i rozwoju osobistego. Dołączcie do mnie w tej wspaniałej podróży!

    Oceń artykuł
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

    Komentarze (0)

    email
    email

    Polecane artykuły