Zdrowie

Co to jest ten tajemniczy, czarny kamień? Poznaj jego historie i zastosowanie.

Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska15.10.20234 min.
Co to jest ten tajemniczy, czarny kamień? Poznaj jego historie i zastosowanie.

Onyks od wieków fascynuje ludzi swoim tajemniczym, głębokim czarnym kolorem i niezwykłymi właściwościami. Ten kamień kryje w sobie bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych. Dzisiaj nadal jest pożądanym i poszukiwanym minerałem, wykorzystywanym do produkcji wyjątkowej biżuterii oraz przedmiotów dekoracyjnych.

Co to jest onyks i skąd się wzięła jego nazwa?

Onyks jest odmianą chalcedonu należącego do grupy minerałów krzemianowych. Jego charakterystyczną cechą są pasma białe, szare lub brązowe na czarnym tle. Nazwa "onyks" wywodzi się z języka greckiego i oznacza "paznokieć". Ma to związek z podobieństwem użyłkowania na powierzchni kamienia do linii papilarnych występujących na ludzkich paznokciach.

Jakie są cechy charakterystyczne onyksu i skąd się bierze jego czarny kolor?

Podstawową cechą onyksu jest jego barwa - od jasnoszarej po głęboką, intensywną czerń. Kolor ten bierze się z domieszki tlenków żelaza i manganu. Im więcej zawierają one domieszek, tym ciemniejszy odcień przybiera minerał. Czarny onyks ma zwykle pasma na brązowym, szarym lub białym tle. Bardzo cenione są odmiany całkowicie czarne. Onyks charakteryzuje się stosunkowo niewielką twardością w skali minerałów - około 6,5 w skali Mohsa.

Jaka jest historia odkrycia i wykorzystania onyksu na przestrzeni wieków?

Onyks był znany i ceniony już w czasach prehistorycznych. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu tego kamienia pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e. z terenów Mezopotamii. W starożytnym Egipcie onyks uważano za święty i łączono z bóstwami. Wykonywano z niego amulety i skarabeusze. W antycznej Grecji i Rzymie rzeźbiono w onyksie wazy, misy i pucharki. Renesans zaowocował wykorzystaniem go do dekoracji mebli i posadzek w świątyniach i pałacach.

Gdzie na świecie wydobywa się onyks i jakie są jego główne złoża?

Co to jest ten tajemniczy, czarny kamień? Poznaj jego historie i zastosowanie.

Do największych złóż onyksu na świecie należą te znajdujące się w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Indiach, Jemenie, Chinach i Australii. Polskie złoża występują na Dolnym Śląsku. Najcenniejsze odmiany czarnego onyksu pochodzą z Pakistanu i Arabii Saudyjskiej.

Jakie właściwości ma onyks i do czego można go wykorzystać?

Onyks odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną, co sprawia, że nadaje się do wyrobu przedmiotów codziennego użytku. Czarny onyks uważany jest za kamień o właściwościach magicznych - chroni przed negatywnymi energiami, daje siłę i pewność siebie. Ze względu na elegancki wygląd stosuje się go w jubilerstwie, rzeźbiarstwie i architekturze.

Jak oczyszcza się i obrabia surowy onyks, aby uzyskać ozdobny kamień?

Aby uzyskać ozdobny onyks z surowego kamienia, należy go najpierw rozklepać na cieńsze płyty, a następnie poddać szlifowaniu i polerowaniu. Usuwa się w ten sposób nieatrakcyjne fragmenty i uwydatnia pasma na tle czarnego kamienia. Czasami stosuje się barwienie na ciemniejsze odcienie. Gotowe płyty onyksu można wykorzystać w różny sposób.

Jakie przedmioty, biżuterię i elementy wystroju wykonuje się z onyksu?

Z onyksu produkuje się szeroką gamę ozdób i przedmiotów codziennego użytku. To przede wszystkim wyroby jubilerskie - pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Rzeźbi się w nim płaskorzeźby, misy, patery i wazy. Kamień ten zdobi meble, kominki i posadzki we wnętrzach. Czarny onyks, ze względu na elegancki wygląd, świetnie komponuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach.

Czy warto kupować biżuterię z onyksu i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Biżuteria z onyksu to interesująca propozycja dla osób ceniących oryginalny design. Kamień ten pięknie komponuje się zarówno ze złotem, srebrem, jak i platyną. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość i regularność rysunku na kamieniu, która świadczy o jego wartości. Oryginalna biżuteria z czarnego onyksu to nie tylko świetny dodatek do stylizacji, ale także wartościowa inwestycja.

Podsumowanie

Onyks to niezwykły kamień o głębokiej czerni i pasmowym użyłkowaniu, znany człowiekowi od tysiącleci. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy otaczano go czcią i nadawano mu magiczne właściwości. Dzisiaj nadal jest poszukiwanym i pożądanym minerałem. Swoim wyglądem doskonale nadaje się do produkcji wyjątkowej biżuterii oraz elementów wystroju wnętrz. Onyks z pewnością jeszcze nie raz zachwyci nas swoim pięknem i elegancką estetyką.

Najczęstsze pytania

Agat charakteryzuje się użyłkowaniem w różnych kolorach na przeźroczystym tle, natomiast onyks ma pasmową strukturę na matowym, nieprzezroczystym podłożu.

Tak, choć wymaga to wprawy i odpowiednich narzędzi. Najlepsze efekty polerowania uzyskuje się na specjalistycznych szlifierkach.

Ze względu na stosunkowo niewielką twardość, onyks jest podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Wystarczy przecierać ją miękką ściereczką. Nie zaleca się stosowania agresywnych środków czyszczących ani zanurzania w wodzie.

W dobrych salonach jubilerskich oraz sklepach z kamieniami ozdobnymi i minerałami. Warto wybierać sprawdzone miejsca gwarantujące wysoką jakość.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wpisać wolontariat na świadectwie?
  2. Jak w oryginalny sposób podpisać prezent? Zaskocz bliskich!
  3. Rozkoszuj się smakiem: wypróbuj przepis na ciasto marchewkowe Gessler
  4. Dieta niskotłuszczowa - jadłospis tygodniowy i przepisy
  5. Drewniany stojak dla niemowlaka: Bezpieczne rozwiązanie
Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska

Jestem duszą społeczności, w świecie słów buduję mosty pomocy i empatii. Przewodniczka praktyki współdziałania, tańczę w zespole dla dobra. Edukacją społeczną wzmacniam więzi. Słowa me to dźwięki dobroczynności, niechaj rezonują wszędzie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły