Zdrowie

Niezwykły błękit niebieskiego topazu - jak rozpoznać ten szlachetny kamień?

Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska15.10.20234 min.
 Niezwykły błękit niebieskiego topazu - jak rozpoznać ten szlachetny kamień?

Niebieski topaz to niezwykle rzadki i poszukiwany kamień szlachetny. Jego głęboki błękitny kolor fascynuje od wieków. Jednak nie każdy niebieski kamień to prawdziwy topaz. Jak rozpoznać ten wyjątkowy minerał i docenić jego piękno?

Jak rozpoznać niebieski topaz?

Niebieski topaz charakteryzuje się intensywnym, nasyconym odcieniem błękitu. Kamienie o jaśniejszym, rozwodnionym kolorze prawdopodobnie nie są naturalnymi topazami. Prawdziwy niebieski topaz powinien mieć głęboki, wręcz kobaltowy odcień. Poza tym warto zwrócić uwagę na przejrzystość kamienia. Im jest on bardziej klarowny, tym wyższej jakości jest topaz. Mętne lub zbyt ciemne okazy nie są pożądane. Oryginalny niebieski topaz będzie lśnił blaskiem od wewnątrz.

Co sprawia, że topaz jest niebieski?

Naturalny niebieski kolor topazu bierze się z obecności fluoru w strukturze krystalicznej tego minerału. Atomy fluoru zastępują atomy hydroksylu w kryształach topazu, tworząc defekty odpowiedzialne za niebieską barwę. Im więcej fluoru w sieci krystalicznej, tym intensywniejszy błękit topazu. Najczęściej taki niebieski topaz pochodzi z Brazylii lub Afryki Południowej, gdzie znajdują się największe złoża tych kamieni.

4 najważniejsze cechy niebieskiego topazu

  • Intensywny, głęboki odcień błękitu
  • Wysoka przejrzystość
  • Naturalny połysk od wewnątrz
  • Pochodzenie z Brazylii lub Afryki Południowej

Niezwykły błękit - skąd się bierze?

 Niezwykły błękit niebieskiego topazu - jak rozpoznać ten szlachetny kamień?

Unikalny, wręcz magiczny odcień niebieskiego topazu nie występuje nigdzie indziej w przyrodzie. Jest on spowodowany bardzo rzadką kombinacją czynników geologicznych. Potrzebne są odpowiednie warunki, by w strukturze krystalicznej bezbarwnego zwykle topazu powstały defekty z fluoru. Dzieje się tak tylko w pewnych regionach świata. Dlatego prawdziwy niebieski topaz jest tak wyjątkowy i pożądany przez koneserów kamieni szlachetnych.

Jak odróżnić naturalny niebieski topaz od sztucznego?

Istnieją sztuczne topazy, które metodami obróbki termicznej nadano niebieskawy odcień. Jednak ich kolor różni się od naturalnego. Poza tym, sztuczny topaz nie wykazuje efektu dyspersji, czyli rozszczepienia światła na spektrum barw. Prawdziwy niebieski topaz będzie błyszczał najpiękniejszymi odcieniami tęczy. Fałszywe okazy tego nie potrafią. Warto też zbadać topaz pod kątem fluorescencji pod lampą UV. Naturalny topaz zareaguje jasnym świeceniem.

Ile kosztuje niebieski topaz?

Cena niebieskiego topazu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim liczy się intensywność koloru, im głębszy odcień, tym wartość kamienia wyższa. Duże znaczenie ma też czystość i jakość szlifu. Bez skaz, perfekcyjnie oszlifowany niebieski topaz o masie 1 karat może kosztować nawet 1000-2000 zł za karat. Średnio za wysokiej jakości okazy trzeba zapłacić ok. 500-800 zł za karat.

Gdzie kupić niebieski topaz w Polsce?

Wiarygodne źródło niebieskich topazów to renomowane jubilerskie sieci, gdzie można liczyć na certyfikowane kamienie. Warto też szukać w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży kamieni szlachetnych, ale z zaufanymi opiniami. Nie zaleca się kupować topazów na bazarach czy od przypadkowych sprzedawców, ryzyko fałszywek jest wtedy bardzo duże.

Jak dbać o niebieski topaz, by nie stracił koloru?

Niebieski topaz należy chronić przed nagłymi zmianami temperatury i twardymi uderzeniami, które mogą pęknąć kamień. Nie zaleca się noszenia go w gorącym klimacie, gdyż wysoka temperatura może osłabić kolor. Topazów nie należy czyścić w zmywarkach ani zanurzać na dłużej w wodzie. Wystarczy delikatne przetarcie miękką szmatką. Przechowywanie w aksamitnym etui ochroni blask i piękno niebieskiego topazu.

Podsumowanie

Niebieski topaz to wyjątkowy i rzadki kamień o niezwykłym kolorze. By cieszyć się jego pięknem przez lata, warto kupić certyfikowany okaz od sprawdzonego sprzedawcy. Zadbajmy też o odpowiednie przechowywanie i dbanie o ten szlachetny minerał. Właściwa oprawa podkreśli głębię jego błękitu i sprawi, że niebieski topaz stanie się bezcenną ozdobą.

Najczęstsze pytania

Jak sprawdzić, czy topaz jest naturalny?

Czy topaz może zmienić kolor?

Czy topaz nadaje się na pierścionek zaręczynowy?

Jak czyścić i pielęgnować niebieski topaz?

Gdzie szukać niebieskich topazów kolekcjonerskich?

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak wpisać wolontariat na świadectwie?
  2. Jak w oryginalny sposób podpisać prezent? Zaskocz bliskich!
  3. Rozkoszuj się smakiem: wypróbuj przepis na ciasto marchewkowe Gessler
  4. Dieta niskotłuszczowa - jadłospis tygodniowy i przepisy
  5. Drewniany stojak dla niemowlaka: Bezpieczne rozwiązanie
Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska

Jestem duszą społeczności, w świecie słów buduję mosty pomocy i empatii. Przewodniczka praktyki współdziałania, tańczę w zespole dla dobra. Edukacją społeczną wzmacniam więzi. Słowa me to dźwięki dobroczynności, niechaj rezonują wszędzie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły