Zdrowie

L-tryptofan - poznaj działanie, dawkowanie i skutki uboczne tego aminokwasu

Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska30.09.20235 min.
 L-tryptofan - poznaj działanie, dawkowanie i skutki uboczne tego aminokwasu

L-tryptofan jest niezwykle ważnym aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka. W ostatnich latach suplementy z L-tryptofanem zyskują coraz większą popularność ze względu na szerokie spektrum korzyści, jakie niesie ze sobą jego stosowanie.

Co to jest L-tryptofan?

L-tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, który nie jest syntetyzowany w organizmie człowieka, dlatego musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Należy do grupy aminokwasów egzogennych. Jego budowa chemiczna opiera się na połączeniu indolu i bocznego łańcucha aminokwasowego.

L-tryptofan pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Jest substratem do syntezy serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za nastrój, sen czy łaknienie. Tryptofan bierze również udział w syntezie hormonu melatoniny, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. Ponadto, aminokwas ten jest wykorzystywany do produkcji witaminy B3.

Jak działa L-tryptofan?

Głównym mechanizmem działania L-tryptofanu jest zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu. Serotonina jako neuroprzekaźnik wpływa na nastrój, zachowanie, apetyt i sen. Niedobór serotoniny może prowadzić do wystąpienia objawów depresji, lęku czy zaburzeń snu.

Suplementacja tryptofanem zwiększa syntezę serotoniny, co przekłada się na poprawę nastroju i samopoczucia. L-tryptofan pomaga również w zasypianiu i zapewnia głęboki, regenerujący sen. Dzięki temu aminokwasowi łatwiej jest radzić sobie ze stresem i lękiem.

Jakie są zalecane dawki L-tryptofanu?

Zalecana dobowa dawka L-tryptofanu dla osoby dorosłej wynosi od 500 do 3000 mg. Najczęściej stosowana dawka mieści się w przedziale od 1000 do 1500 mg na dobę. Nie zaleca się przyjmowania więcej niż 5000 mg tryptofanu dziennie.

Dawkę tryptofanu należy ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę cel suplementacji i wrażliwość organizmu. Dobrze jest rozdzielić ją na 2-3 mniejsze dawki przyjmowane w ciągu dnia. Lekki posiłek poprawia wchłanianie tryptofanu.

Przy suplementacji L-tryptofanem zaleca się stopniowe zwiększanie dawki, aby ocenić reakcję organizmu. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej.

Jakie są skutki uboczne L-tryptofanu?

 L-tryptofan - poznaj działanie, dawkowanie i skutki uboczne tego aminokwasu

L-tryptofan jest ogólnie dobrze tolerowany w suplementacji. Rzadko występują skutki uboczne przy stosowaniu zalecanych dawek.

Do potencjalnych skutków ubocznych należą:

 • Bóle i zawroty głowy
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Bezsenność
 • Niepokój
 • Zaburzenia koncentracji

Objawy te zwykle ustępują po odstawieniu suplementu lub zmniejszeniu dawki. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne na tryptofan.

Kiedy nie stosować L-tryptofanu?

L-tryptofanu nie powinny stosować osoby z następującymi schorzeniami:

 • Niedoczynność tarczycy
 • Choroby wątroby lub nerek
 • Depresja
 • Zaburzenia metabolizmu tryptofanu
 • Ciąża i karmienie piersią

Należy zachować ostrożność w przypadku przyjmowania leków, szczególnie antydepresantów. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Gdzie naturalnie występuje L-tryptofan?

Dobrym źródłem L-tryptofanu w diecie są:

 • Nasiona sezamu - 285 mg w 100 g
 • Soja - 220 mg w 100 g
 • Siemię lniane - 180 mg w 100 g
 • Orzechy włoskie - 140 mg w 100 g
 • Tuńczyk - 139 mg w 100 g
 • Indyk - 135 mg w 100 g
 • Kurczak - 123 mg w 100 g
 • Nasiona słonecznika - 102 mg w 100 g

W diecie wegańskiej głównym źródłem tryptofanu jest soja i produkty sojowe oraz nasiona roślin strączkowych.

Jak długo trzeba przyjmować L-tryptofan?

Czas suplementacji L-tryptofanem zależy od celu jego stosowania. Przy problemach ze snem zwykle wystarczy 2-4 tygodnie. W przypadku stanów lękowych czy depresyjnych zaleca się minimum 6-8 tygodni. Nie ma ustalonego maksymalnego czasu przyjmowania.

Zazwyczaj po uzyskaniu oczekiwanego efektu stopniowo zmniejsza się dawkę tryptofanu. Nie zaleca się nagłego odstawiania suplementu. W razie potrzeby kurację można powtarzać.

Kiedy zażywać L-tryptofan?

L-tryptofan można przyjmować o różnych porach dnia, w zależności od oczekiwanego działania. Jeśli celem jest poprawa snu, zaleca się zażywanie tryptofanu wieczorem, około 30-60 minut przed snem.

Aby zmniejszyć objawy lęku czy poprawić nastrój, tryptofan przyjmuje się rano lub w ciągu dnia. Można go łączyć z magnezem, witaminą B6 i kwasem foliowym, które wspomagają produkcję serotoniny.

L-tryptofan działa najlepiej, gdy jest przyjmowany regularnie o tej samej porze. Przerwy w suplementacji mogą osłabić efekt.

Podsumowanie

L-tryptofan jako suplement diety dostarcza organizmowi cennego aminokwasu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Regularna suplementacja w odpowiednich dawkach może przynieść wiele korzyści, między innymi poprawę nastroju, łagodzenie objawów lęku i depresji, lepszą jakość snu. Choć w większości przypadków tryptofan jest dobrze tolerowany, należy zachować ostrożność i konsultować się z lekarzem przy współistniejących schorzeniach. Świadome i kontrolowane stosowanie tego aminokwasu może być cennym uzupełnieniem zdrowego trybu życia.

Najczęstsze pytania

5-HTP jest pośrednim produktem w syntezie serotoniny z tryptofanu. L-tryptofan musi zostać najpierw przekształcony w 5-HTP, aby mogła powstać serotonina. 5-HTP działa szybciej, ale L-tryptofan ma szersze spektrum korzyści.

L-tryptofan jest nieodpowiedni dla niektórych grup, np. kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami tarczycy lub chorobami wątroby. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze efekty suplementacji L-tryptofanem mogą pojawić się po około tygodniu regularnego przyjmowania. Pełne korzyści odczuwalne są zwykle po 2-4 tygodniach.

Tak, L-tryptofan w zalecanych dawkach może być bezpiecznie przyjmowany codziennie przez dłuższy czas. Należy jednak okresowo robić przerwy w suplementacji.

L-tryptofan może wchodzić w interakcje m.in. z lekami przeciwdepresyjnymi. Konieczna jest konsultacja z lekarzem przed zażyciem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wpisać wolontariat na świadectwie?
 2. Jak w oryginalny sposób podpisać prezent? Zaskocz bliskich!
 3. Rozkoszuj się smakiem: wypróbuj przepis na ciasto marchewkowe Gessler
 4. Dieta niskotłuszczowa - jadłospis tygodniowy i przepisy
 5. Drewniany stojak dla niemowlaka: Bezpieczne rozwiązanie
Autor Amelia Kamińska
Amelia Kamińska

Jestem duszą społeczności, w świecie słów buduję mosty pomocy i empatii. Przewodniczka praktyki współdziałania, tańczę w zespole dla dobra. Edukacją społeczną wzmacniam więzi. Słowa me to dźwięki dobroczynności, niechaj rezonują wszędzie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły